Bayan tipi saç dökülmesi

Bayan tipi saç dökülmesi ve tedavi seçenekleri

Günümüzde saç nakli cerrahisi hastalarının % 90 ını erkekler oluşturmaktadır. Fakat son yıllarda yaptıran bayanların sayısında hızlı bir artış gözlemlenmektedir. Yeni gelişen saç ekim teknikleri ile sonuçlarında çıta iyice yükselirken gerek İnternet gerek medya sayesinde saç dökülmesi problemi olan bayanların tedavi seçenekleri hakkındaki farklılıklarındaki artmıştır.

Bayanlarda saç dökülmesinin nedenleri

Bayan tipi saç dökülmesi tedavisinde İlk olarak geniş bir tıbbi hikaye alınmalıdır. Ailede bu sorunun geçmişi  , hastanın kullandığı ilaçlar, diyet yapıp yapmadığı, hamilelik hikayesi, hormonsal değişiklikler, adet düzensizlikleri araştırılmalıdır. Saç dökülmesinin şekli de önemlidir. Yavaş bir şekilde ilerleyen dökülme ve saç incelmesi bayanlarda görülen erkek tipi saç dökülmesine işaret ederken, hızlı ve ani bir saç kayıpları telogen eflivium da görülür. Kullanılan ilaçlarda önemlidir. Doğum kontrol ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar, kumadin ve beta bloker ilaçlar saç dökülmesine yol açabilecek ilaçlardır.

Bayan tipi saç dökülmesinin araştırılmasında Fiziki muayenede saç dökülmesinin şekli, saçlı derinin hangi bölgelerini etkilediği, saçların seyrekleşme olup olmadığının kontrolü , saçların incelip incelmediği değerlendirir. Genel muayenede ise probleme yol açabilecek hormonsal değişiklikler araştırılır.

Saç çekme testinde saçın koparak mı döküldüğü yoksa derinden mi döküldüğü ve ani saç kaybının derecesi değerlendirilebilir.

Saçlarında bu şikayeti olan bayanlarda tam kan, biyokimya, tiroit fonksiyon testleri, VDRL, antinüklear antikorları, adet düzensizliği olan hastalarda DHEA sulfat ve total testesteron seviyeleri araştırılabilir.

Alopesi areata ve telogen efflivium ayırıcı tanısı saçlı deri biyopsisi ile yapılır.

Bu araştırmalardan sonra soruna yol açacak bir patoloji saptanmazsa tanı bayanlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi olarak değerlendirilebilir.