Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Erkeklerde olduğu gibi Kadınlarda da saç dökülmesi genellikle genetik nedenlere bağlıdır. Bayan paternli androgenetik saç dökülmesi bayanların % 10 unda görülmektedir. Başlangıç 20 li yaşlara kadar inebilirken menopoz ile dökülmede bir artış görülebilir. En sık görülme şekli tepede, üst yanlarda ve arkada yaygın bir incelme ile kendini gösterir. Bu tipte genellikle ön saç çizgisi etkilenmez.  Diğer bir şekilde ise saç çizgisinin ortasından arkaya doğru uzanır.

Kadınlarda  saç dökülmesinin nedenleri nelerdir ?

Tiroid bezinin az çalışması, hamilelik ve menopoz gibi hormonsal değişikliklerde de saç dökülmesi görülebilir. Saçı dökülen bayanlarda bu nedenler araştırılmalı ve tedavi edilmelidirler.

Bayanlarda görülen diğer bir saç dökülmesi nedeni de çekmeye bağlı saç dökülmesidir. Yavaş yavaş başlar ve uzun bir dönemde kendini gösterir. Saçların çeşitli nedenlerle aşırı çekilmesi o bölgede saç dökülmesine yol açar.

Trichotillomania genellikle obsesif kompulsif rahatsızlıklarla beraber görülen hastanın saçını devamlı çekmesine bağlı olarak yama şeklinde kel alanlar görülür. Kadınlarda daha sık görülür ve genellikle adolesan döneminde başlar. Trichotillomania sadece saçlı deride değil vücudun kıl içeren diğer bölgelerinde de görülebilir. Hasta psikolojik olarak tedavi edildikten sonra yapılacak olan saç ekimi kalıcı bir tedavi sağlar.

Ateş ile birlikte görülebilen artmış vücut ısısı, uygunsuz diyet ve bazı psikolojik rahatsızlıklarda görülebilen besin eksiklikleri (demir eksikliği gibi), kemoterapi ve çeşitli enfeksiyonlar da saç dökülmesine yol açabilir. Bu gibi durumlarda altta yatan neden tedavi edildiğinde saç dökülmesi de düzelmektedir.

Lichen planoplaris ve diskoid lupus gibi rahatsızlıklarda skarlı saç dökülmesi görülür.

İmmün bir rahatsızlık olan alopesi areata da görülen yama şeklindeki saç dökülmesi zamanla iyileşir.