Saç dökülmesinin önlenmesi

Hipotiroidi ve diğer endokrin rahatsızlıkların araştırılması için endokrinoloji konsültasyonu, adet düzensizliği için kadın doğum konsültasyonu, demir eksikliği ve ferritin için hematoloji konsültasyonu yapılabilir.

Hamilelik ve ya yüksek ateş sonrası görülebilen stres sonrası telogen efflivium hastalarına saç dökülmelerinin birkaç ay içerisinde durmasının beklendiği belirtilmelidir.

Saç Dökülmesinin Önlenmesi Mümkünmü ?

Çekmeye bağlı saç dökülmesi problemi yaşayan hastalarda çekmeye yol açan etmenler ortadan kaldırılmalıdır. Bilinçsizce uzun süreler kullanılan peruklar saçları daha da zayıflatmakta, saçlar zayıfladıkça da hastalar daha fazla peruk takmaya devam etmektedirler. Saç ekimi yapılan bayan hastalarda özellikle ilk ay mümkün oldukça peruk takılmamalıdır.

Nedeni ne olursa olsun, bayanlarda görülen saç dökülmesi için kullanılabilecek bazı tedavi yöntemleri vardır. % 2 lik minoksidil solüsyonlarının kullanımında etkili bir sonuç almak için 6 ila 12 ay beklenmelidir. Minoksidilin yan etkileri minimumdur ve en sık görülen saçlı deride kaşıntı şikayetidir. Nadir olsa da bayanlarda görülebilen diğer yan etkide aşırı kıllanma dır. Bu şikayet de tedavi bitimi sonrasında düzelmektedir. FDA onaylı diğer bir saç dökülmesini önleyen ilaç olan propecia (finaterid) sadece erkeklerde kullanılmalıdır. Çünkü hamile bayanlarda anne karnındaki fetüse zarar verebilir.

Bazı şampuanlar saç hacmini arttırarak saçın daha dolgun görünmesini sağlarken bazı şampuanlar da dihidrotestesteronun saç folikülüne bağlanmasını engellerler.

Biotin ve çinko gibi bazı vitamin ve mineraller de saçın daha sağlıklı büyümesini sağlarlar.

Saç lazeri ve saç mezoterapisi de oldukça güvenilir ve etkili yöntemlerdir. Saç dökülmesi önlenemez ise saç ekimi tedavisi uygulanabilir.